توربین بادی

معرفی پروژه

طرح احداث نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی پدیده مروزیست، در شمال شهر سلامی در منطقه خواف استان خراسان رضوی قرار گرفته است. محل اجرای طرح در زمینی بالغ بر بیش از ۵۰۰ هکتار از اراضی ملی دارای جاده دسترسی مناسب و پتانسیل استاندارد انرژی باد نزدیک به شبکه انتقال برق سراسری واقع شده است. برق تولیدی از این نیروگاه از طریق پست اختصاصی ۲۰/۱۳۲ کیلوولت و ۹۰۰ متر خط انتقال به شبکه سراسری برق تزریق خواهد شد. از مزایای این طرح دسترسی آسان به جاده ها و سهولت انتقال تجهیزات، زمین مسطح و عدم عوارض پیچیده، کلاس بادی متناسب با توربین های متداول و قابل تامین، فاصله بسیار نزدیک به خط شبکه برق سراسری که موجب کاهش هزینه های خط و پست انتقال شده است و همچنین آشنایی مردمان بومی منطقه با نیروگاه های بادی است.
توسعه این طرح در سال ۱۳۹۴ با مطالعات اولیه بمنظور مکان یابی و در نظرگرفتن ابعاد مختلف پروژه توسط شرکت سنگ باد بهمن شرق بعنوان توسعه دهنده و مدیر طرح آغاز گردید. تامین مالی این طرح از طریق اخذ وام از صندوق توسعه ملی صورت خواهد گرفت.
برق تولیدی این طرح طی قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله برق تجدیدپذیر توسط سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق (ساتبا) خریداری خواهد شد. فروش تضمینی محصول بصورت بلند مدت از جذابیت های سرمایه گذاری احداث نیروگاههای تجدیدپذیر در ایران است.

پیشرفت پروژه

عقد قرارداد با دستگاه نظارت

عقد قرارداد خرید تضمینی برق

مطالعات بادسنجی و طراحی لی اوت نیروگاه

اخذ پروانه ها و مجوزات مربوطه

مطالعه و امکان سنجی اولیه

طراحی پست و خط انتقال نیروگاه

طراحی، تدارک و اجرا (EPC) نیروگاه و خط و پست

تامین مالی از طریق صندوق توسعه

بهره برداری پروژه

همکاران پروژه ۵۰ مگاواتی بادی پدیده مروزیست

نظارت عالیه

قدس نیرو


طراح خط و پست

منیران


مدیریت طرح

سنگ باد بهمن شرق


سرمایه گذار و مالک

پدیده مروزیست


تامین مالی

بانک ملی ایران


ملاحظات اقتصادی اجتماعی پروژه نیروگاه ۵۰ مگاواتی بادی

کاهش انتشار CO2

125 هزار تن


معادل کاشت چه تعداد درخت

25 میلیون اصله


صرفه جویی در مصرف آب

1250 هزار متر مکعب


صرفه جویی در مصرف گازوئیل

45 میلیون لیتر